Nigdy nie wiadomo, kiedy coś się wydarzy. Dlatego trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność, gdziekolwiek tylko jesteśmy. Właśnie w tym celu warto mieć przygotowaną apteczkę pierwszej pomocy. Dobrze, abyśmy mieli ją we własnym domu, ale także w miejscach, gdzie spędzamy wiele godzin każdego dnia. Tylko czy zawsze będzie się w nich znajdować to samo? Czym różnią się od siebie dane rodzaje apteczek pierwszej pomocy?

Dlaczego warto mieć pod ręką apteczkę pierwszej pomocy?
Wypadków nigdy nie możemy przewidzieć, a prawda jest taka, że zdarzają się absolutnie wszędzie. W nagłych sytuacjach, gdy coś się stanie, dobrze jest mieć pod ręką wyposażoną apteczkę pierwszej pomocy. Pamiętajmy, że szybkie i skuteczne udzielenie pierwszej pomocy zawsze zwiększa szansę na to, że uratujemy życie osoby poszkodowanej. Właśnie dlatego warto się przygotować na takie wypadki.

Co obowiązkowo powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy?
Warto zaznaczyć, że w Polsce nie ma przepisów, które nakazywałyby posiadania apteczki pierwszej pomocy. Jednak to nie zmienia faktu, że dobrze jest mieć ją przy sobie.
Myśląc o jej wyposażeniu, pierwsze co najczęściej przychodzi nam do głowy to bandaże i plastry. Jednak z mniej oczywistych rzeczy, zaleca się dodanie do niej chociażby soli fizjologicznej, która przydaje się do oczyszczania oczu i nosa. Poza tym, gdy dojdzie do złamania (sprawdź: Pierwsza Pomoc przy Złamaniu) lub skręcenia, może pojawić się obrzęk. Tutaj przydatne okażą się ciepłe i zimne kompresy żelowe. Z kolei, aby nieco ulżyć poszkodowanemu niezbędnym dodatkiem będą rozgrzewające plastry przeciwbólowe. Więcej na ten temat napisaliśmy w artykule: Skręcenie kostki – co robić w przypadku urazu?

Z czego wykonuje się apteczki pierwszej pomocy?
Apteczki pierwszej pomocy wykonuje się z takich materiałów, aby wszystkie elementy wewnątrz niej były przez cały czas bezpieczne. Środki opatrunkowe muszą pozostać sterylne, więc nie możemy pozwolić sobie na to, by dostała się tam wilgoć. Właśnie dlatego wykonuje się je w taki sposób, aby wszelkie akcesoria są chronione przed zamoknięciem, zabrudzeniem, a nawet i promieniowaniem UV. Dzięki temu możemy dalej bezpiecznie z nich korzystać.
Najczęściej spotykane są apteczki pierwszej pomocy wykonywane z tworzyw sztucznych. Są to takie materiały, które są odporne na pęknięcia, a sam plastik jest wyjątkowo trwały. Apteczki pierwszej pomocy mogą być materiałowe lub metalowe. Ale warto dodać, że metal, którego się przy nich używa, nie podlega korozji (np. blacha stalowa albo metal malowany proszkowo).
Jaką formę mogą mieć apteczki?
Chociaż myśląc o apteczce, najczęściej wyobrażamy sobie rozkładany kuferek, może mieć ona różne formy. W miejscach publicznych z reguły stawia się na apteczki ścienne w formie szafek.
Natomiast jeżeli wybieramy się na dłuższą wędrówkę, możemy zabrać ze sobą wygodne apteczki – w formie plecaków. Charakteryzują się swoimi kompaktowymi wymiarami, a my możemy mieć pewność, że niczego nam nie zabraknie.
Jakimi wymaganiami należy się kierować?
Ważną kwestią są wymagania dotyczące wyposażenia apteczki pierwszej pomocy. Oficjalnie w Polsce nie obowiązują żadne prawa ani przepisy, które miałyby to opisywać. W związku z tym najlepiej jest wzorować się na regułach panujących w Niemczech. DIN, czyli skrót od Deutsches Institut für Normung to norma, którą inspiruje się spora część krajów Unii Europejskiej. Natomiast w praktyce korzystanie z niej jest dobrowolne, chociaż warto się jej przestrzegać.

Jakie są rodzaje apteczek pierwszej pomocy?
Apteczka dla sporej części z nas ma jeden wygląd i wydaje się, że zawsze będzie się w niej znajdować to samo. W rzeczywistości wyróżniamy kilka rodzajów, które oddzielamy ze względu na miejsce, w których może się przydać oraz sytuację. W takim razie, jakie są najpopularniejsze z nich?

Domowa apteczka
Apteczka domowa powinna być do swobodnej dyspozycji domowników. Dobrze jest w niej mieć przynajmniej podstawowe leki przeciwbólowe i środki opatrunkowe takie, jak bandaże elastyczne, bandaże zwykłe, gaza i plastry. Warto dodać do tego rękawiczki jednorazowe, gdy potrzebna byłaby pomoc drugiej osoby. Jeśli w domu jest małe dziecko, powinno się mieć także środki, które pomogą w zbiciu gorączki u niemowlaka.
W domu często przechowujemy dużą ilość leków, jednak w apteczce powinny znajdować się wyłącznie te, które zostały nam przepisane przez lekarza i są nam dobrze znane.
Apteczka samochodowa
Jeśli chodzi o apteczkę, którą chcemy wozić w swoim aucie, najlepiej będzie przestrzegać normy DIN 13164. Mimo że nawet w tym przypadku nie jest ona obowiązkowa, każdy z nas jest świadomy tego, jak często na drogach zdarzają się wypadki komunikacyjne. Dlatego naprawdę dobrze jest mieć ją przy sobie.
Powinny znaleźć się w niej sterylne środki opatrunkowe, nożyczki ratownicze, jednorazowe rękawiczki, koc ratunkowy oraz chusta trójkątna.
Ale co ciekawe, przepisy nie obowiązują tylko zwykłych kierowców. Jeżeli mówimy o kierowcach autobusów, taksówek, samochodów ciężarowych przystosowanych do przewozu osób lub pojazdów przeznaczonych do nauki jazdy i egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania wymóg ten istnieje. Wtedy apteczki pierwszej pomocy to obowiązek.
Apteczka turystyczna
Wyposażenie apteczki turystycznej to najbardziej indywidualna kwestia. Jej wielkość i to, co ze sobą zabierzemy, powinno być dostosowane do naszych potrzeb. Inaczej będzie to wyglądać, jeżeli wybieramy się na przejażdżkę rowerem, a inaczej jeżeli jedziemy na kilkudniowy kemping.
Oczywiście należy zabrać ze sobą sterylne opatrunki oraz środek dezynfekujący. Ale warto mieć na uwadze potrzeby wszystkich uczestników wyprawy. Jeżeli na przykład nasze dziecko ma uczulenie na jad pszczoły, zabierzmy ze sobą lek z adrenaliną.

Apteczka w zakładzie pracy
Wyposażenie apteczki w miejscu pracy powinno być dostosowane do specyfiki wykonywanych zadań oraz rodzaju działalności, zgodnie z przepisami BHP. Przed jej skompletowaniem, zastanów się jakie potencjalne zagrożenia niesie praca w danej firmie. Z reguły taka apteczka znajduje się na ścianie i ma formę szafki, zamykanej na klucz. Poza podstawowym wyposażeniem i lekami dobrze jest umieścić w niej instrukcję obsługi, w razie, gdyby ktoś nie wiedział jak udzielić pomocy (polecamy nasz artykuł: 43 błędy w udzielaniu pierwszej pomocy dzieciom). Niektórzy ludzie nie udzielają pierwszej pomocy, ponieważ nie posiadają odpowiedniej wiedzy. Dlatego taka instrukcja może być bardzo pomocna.
Apteczka szkolna
Apteczka, która musi znajdować się w szkołach, jest już bardziej określona przez prawo. Opisuje to rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Według niego każda placówka ma obowiązek posiadania apteczki pierwszej pomocy i powinna się ona znajdować w widocznym miejscu w pokoju nauczycielskim oraz pracowniach.
Szkolna apteczka pierwszej pomocy musi zawierać:
- rękawiczki jednorazowe,
- gazę jałową,
- kompresy jałowe,
- jałowe gaziki nasączone płynem dezynfekcyjnym,
- 1 opakowanie pojedynczych plastrów z opatrunkiem,
- plaster w rolce do cięcia,
- plaster z opatrunkiem w rolce do cięcia,
- bandaż elastyczny,
- opaska dziana,
- chusta trójkątna,
- maseczka/ustnik do sztucznego oddychania,
- nożyczki z zaokrąglonymi końcami,
- koc termiczny.
Dzięki temu jako nauczyciel udzielisz pierwszej pomocy. W szkole może dojść do różnych sytuacji, które będą wymagać szybkiej reakcji opiekuna.
Apteczka – oczekiwania kontra rzeczywistość
Podczas naszych szkoleń często podkreślamy, że sama obecność apteczki w szkole to nie wszystko – kluczowa jest jakość jej wyposażenia. Niestety, wiele apteczek ogólnodostępnych na rynku jest wyposażonych w najtańsze, niskiej jakości materiały, które w praktyce mogą okazać się mało skuteczne lub wręcz bezużyteczne.
Plastry, które nie trzymają się skóry, bandaże, które od razu się rwą, czy nożyczki, które nie radzą sobie z przecięciem materiału – to niestety smutna rzeczywistość wielu apteczek „zgodnych z normą”. Dlatego rekomendujemy dokładne sprawdzenie wyposażenia apteczek, by mieć pewność, że w chwili zagrożenia będzie można skutecznie pomóc.
Dla zobrazowania tego problemu przygotowaliśmy dla Ciebie filmik porównawczy, w którym prezentujemy to, jak wyglądają standardowe apteczki dostępne na rynku i czym różnią się od apteczek, które sami profesjonalnie wyposażamy.
Sprawdzona apteczka pierwszej pomocy – gdzie kupić?
W naszym sklepie znajdziesz apteczki szyte i wyposażane przez nas – ratowników, którzy wiedzą, jak ważna jest skuteczność w chwili zagrożenia. Nasze produkty są zaprojektowane z myślą o realnych potrzebach, a ich jakość gwarantuje, że będą one pomocne w każdej sytuacji.
Już teraz sprawdź nasze apteczki i artykuły pierwszej pomocy, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo i innych.