https://twojratownik.pl/ Skip to main content

Okres pandemii koronawirusa to czas, kiedy większość rodziców zdecydowała się pozostać ze swoimi dziećmi w domu. Rozwiązanie to z pozoru jest bezpieczne, jednak zgodnie ze statystykami z 2018 r. aż 95 proc. wyjazdów karetek dotyczyło zdarzeń domowych. Każdy rodzic doskonale wie, że opiekując się dziećmi nie trudno o uderzenie, zadławienie, poparzenie lub inny nieszczęśliwy wypadek. Sytuacje te jedynie udowadniają, że warto znać zasady pierwszej pomocy, które mogą uratować zdrowie, a nawet życie naszego dziecka.

Dlaczego pierwsza pomoc domowa jest tak ważna?

Według statystyk średni czas dojazdu karetki do poszkodowanego w dużych miastach to 10-12 minut. Obecnie, pandemia koronawirusa sprawiła dodatkowo, że na pomoc możemy czekać zdecydowanie dłużej (UWAGA! Przypominamy, że pandemia nadal jest!). Fakt ten wynika z:

  • Braków kadrowych wśród ratowników medycznych,
  • Odbywania kwarantanny przez kilka zespołów ratownictwa medycznego, które udając się do pacjenta, nie otrzymały informacji o zakażeniu koronawirusem. Zgłoszenie tego faktu dyspozytorowi podczas wzywania karetki jest bardzo istotne ze względu na konieczność założenia przez ratowników specjalnych strojów ochronnych, o czym przypomina nasza akcja #niekłammedykom 
  • Konieczności dezynfekcji karetek pogotowia, która trwa średnio 45 minut (czas ten może się wydłużyć, jeśli w kolejce do dezynfekcji oczekuje więcej karetek),
  • Wyjazdów karetek do innych rejonów niż są im przypisane ze względu na zwiększone zapotrzebowanie lub braki kadrowe związane ze wspomnianą kwarantanną.

W związku z tym bardzo ważna jest znajomość zasad pierwszej pomocy, która może okazać się niezwykle istotna podczas oczekiwania na przyjazd karetki pogotowia.

Najczęściej popełniane przez rodziców błędy w pierwszej pomocy

  1. Brak działania – już po 4,5 minuty dochodzi do obumarcia mózgu na skutek zatrzymania krążenia. Szybkie działanie jeszcze przed przyjazdem karetki jest więc bardzo ważne. Przykre statystyki pokazują, że w Polsce mniej niż 10 proc. osób przeżywa zatrzymanie krążenia.
  2. Nieodpowiednie zachowanie podczas zachłyśnięcia płynem lub zadławienia ciałem stałym – wielu rodziców instynktownie podnosi niemowlę do góry i klepie po plecach lub łapie za nogi i potrząsa w celu usunięcia ciała stałego. Obie te metody wbrew utartym schematom nie pomogą dziecku, a wręcz mogą mu zaszkodzić. Nie należy też samodzielnie wyjmować ciała stałego, co może spowodować głębsze wepchnięcie.
  3. Niewłaściwe postępowanie w przypadku poparzenia, np. gorącą herbatą – wielu rodziców powtarzając błędne schematy, smaruje poparzoną skórę dziecka masłem, maślanką co zwiększa prawdopodobieństwo zakażenia rany. Innym częstym błędem jest gwałtowne zrywanie ubrań, które na skutek poparzenia wtopiły się w skórę dziecka.
  4. Nieodpowiednie zachowanie podczas spożycia środków chemicznych przez dziecko – nie należy wywoływać na siłę wymiotów, co ponownie podrażnia przełyk i jamę ustną, a dodatkowo grozi zachłyśnięciem.
  5. Niewłaściwe udzielanie pierwszej pomocy oraz przekonanie, że jednorazowe odbycie szkolenia jest wystarczające – wielu rodziców niewłaściwie wykonuje uciski klatki piersiowej – zbyt lekko lub w niewłaściwym tempie. Warto pamiętać, że zawsze lepiej wykonywać uciski zbyt mocne niż za lekkie.

Błędy lub bierność podczas udzielania pierwszej pomocy to problem, który może dotyczyć każdego z nas. Nigdy nie wiemy, kiedy naszemu dziecku może przydarzyć się nieszczęśliwy wypadek, który będzie wymagał natychmiastowej pomocy.

Zasady pierwszej pomocy – skąd czerpać wiedzę?

Nie od dziś wiadomo, że Internet stał się dla wielu z nas głównym źródłem wiedzy. Nie inaczej jest w przypadku rodziców, którzy poszukują metod, jak pomóc swojemu dziecku w nagłych sytuacjach. Warto jednak pamiętać, że wiele informacji na temat pierwszej pomocy zamieszczonych na stronach internetowych znacznie mija się z prawdą (np. podawanie miodu w przypadku połknięcia baterii), a podawane metody nie posiadają żadnego specjalistycznego potwierdzenia np. Europejskiej Rady Resuscytacji. Lepiej więc udać się do specjalistów po merytoryczną wiedzę.

Dlatego też na podstawie naszego doświadczenia w pracy zarówno w pogotowiu ratunkowy jak i na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych stworzyliśmy listę 43 błędów w udzielaniu pierwszej pomocy dzieciom. Bardzo często rodzice, którzy przychodzą na nasze szkolenia, mają już jakaś wiedzę zarówno z internetu jak i innych szkoleń, która również jest błędna. Dlatego na tej liście również uwzględniliśmy najczęściej powielane pomyłki.

Regularnie prowadzimy webinary gdzie pokazujemy rodzicom i opiekunom listę błędów, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie i życie dzieci. O wszystkich wydarzeniach informujemy na naszym Facebooku – www.facebook.com/twojratownik

Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się, jak właściwie postępować w przypadku stanów zagrażających życiu dziecka, takich jak np. poparzenia, bezdech, zadławienia, drgawki gorączkowe, silna alergia lub złamania, to zapraszamy Cię na interaktywne zajęcia online do naszej Akademii – https://www.warsztatywdomu.pl/