https://twojratownik.pl/ Skip to main content

Stało się! Powiększyliśmy rodzinę o niemowlaka!

Little Baby QCPR jest nowym członkiem naszego zespołu, a raczej rodziny Laerdal Little Family QCPR.

Dziś krótka recenzja tego fantastycznego sprzętu, który będzie nam towarzyszył na naszych szkoleniach. Jesteście ciekawi co Was spotka, jeśli będziecie szkolić się razem z nami? No to zaczynamy!

Nowy niemowlak od Laerdala

Kiedy w zeszłym roku zobaczyliśmy na stronach internetowych Lardala tego niemowlaka od razu poczuliśmy instynkt… No i w końcu doczekaliśmy się, kiedy tylko można było złożyć zamówienie zrobiliśmy to i jest, mamy je! Bo to są siostry;)

Technologia idzie do przodu w każdej dziedzinie, również tej naszej- szkoleniowej. I to jest super, że możemy coraz realniej przygotować rodziców do nieprzewidzianych sytuacji w życiu. Nowy fantom od Laerdal daje nam możliwość weryfikacji poprawności wykonywania RKO w czasie rzeczywistym. Dzieje się to za pomocą technologii QCPR.

Co się zmieniło? Wszystko!

Fantom niemowlaka Little Baby QCPR jest nowszą, bardziej zaawansowaną technicznie wersją fantomu Baby Anne. W starszej wersji klatka piersiowa nie jest taka realistyczna, brakuje jej charakterystycznych punktów anatomicznych występujących u niemowlaków. W Little Baby QCPR klatka piersiowa uciska się bardziej realnie, dodatkowo wszystkie kończyny poruszają się bardzo naturalnie. Dodatkowo pod „skórą” klatki piersiowej umieszczono sensor, który pokazuje miejsce ucisku instruktorowi. Dzięki temu nasze scenki na szkoleniach będą mogły być jeszcze bardziej realne, niemowlak faktycznie będzie wiotki, ręce będą opadać i będzie jeszcze ciężej zapanować nad sytuacją. Nowy symulator odzwierciedla postać 3-miesięcznego niemowlaka.

Jak zapewne wiecie, zadławienie to jedna z głównych przyczyn zatrzymania krążenia u niemowląt. W związku z tym Little Baby QCPR zaliczyło, również, aktualizację funkcji pomocy przy zadławieniu. Uczestnicy naszych szkoleń będą mogli doświadczyć, że ratowanie zadławionego niemowlaka nie wymaga delikatności. Wprost przeciwnie, będą mogli doświadczyć jaka siła jest potrzebna do usunięcia ciała obcego blokującego drogi oddechowe. Po odkrztuszeniu niemowlę zaczyna płakać. Powiemy Wam, że gdy to robiliśmy pierwszy raz, sami się przestraszyliśmy… 😉

Zadławienie u niemowlaka

Skrót naszego niemowlaka!

Symulator Little Baby QCPR, odzwierciedla postać 3-miesięcznego niemowlęcia, jest wyposażony w następujące funkcje:

• Odchylenie głowy z otwarciem/zamknięciem dróg oddechowych
• Informacje zwrotne dotyczące ułożenia dłoni
• Widoczne uniesienie klatki piersiowej podczas wentylacji
• Żebra dziecka są widoczne i wyczuwalne
• Punkty orientacyjne – brodawki sutkowe, mostek
• Realistycznie ruchome kończyny
• Wytrzymała budowa, realistyczna długość i waga

Zapraszamy na obejrzenie krótkiego filmiku prezentującego możliwości Little Baby QCPR:

Czy warto było? Czy to się do czegoś przyda?

Zdecydowanie TAK, TAK, TAK!!! Przez bardzo długi okres czasu instruktor nie miał wiarygodnej możliwości oceny skuteczności działań kursanta. Oczywiście mówimy o szkoleniach dla osób niemedycznych, dla medyków symulacja medyczna jest od dawniej bardziej zaawansowana. Teraz to się zmienia, technologia QCPR umożliwia zwiększenie jakości szkoleń oraz zaangażowania uczestników. Tworzą różne programy szkoleniowe naszymi dwiema głównymi myślami są

1. Jak nauczyć przez zabawę?

2. Czy sami chcielibyśmy wziąć w tym udział?

Mając tak świetny sprzęt do dyspozycji nasze szkolenia stają się super przeżyciem dla uczestników, a przy okazji zmniejszają obawy dotyczące pierwszej pomocy. Dlatego śmiało możemy powiedzieć: nudne pogadanki o pierwszej pomocy, ewentualnie pokaz przy fantomie to  już przeszłość! Teraźniejszość to: nowe technologie, interakcja, innowacyjność, rywalizacja, informacja zwrotna, realizm, ciekawe scenariusze, zgodność z wytycznymi ERC. 

Żyjemy w XXI wieku, mamy 2020 rok chyba już powinniśmy zapomnieć o prowizorycznych, plastikowych pseudo-fantomach, które nie dają nam informacji zwrotnej (tu więcej o innych grzechach szkoleń). Czas najwyższy wejść w nową erę szkoleniową z pierwszej pomocy.

To wszystko możemy osiągnąć dzięki takiemu sprzętowi, do zobaczenia na szkoleniu!