https://twojratownik.pl/ Skip to main content

40 000 osób. Dużo? To prawie tyle ile mieści się kibiców na Stadionie Narodowym podczas imprez sportowych. Wyobraźmy sobie, że nagle prawie cały stadion wypełniony kibicami znika z mapy Warszawy. Tyle rocznie osób umiera w wyniku Nagłego Zatrzymania Krążenia (NZK). Dużą część z tych osób można by uratować rozpoczynając wcześnie Resuscytację Krążeniowo Oddechową (RKO) z użyciem Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego (ang. Automated External Defibrillator- AED). Dlaczego tak dużo osób rocznie umiera z tego powodu? Główne powody są dwa:

 • Bezczynność świadków
 • Brak defibrylatora AED

Z medycznego punktu widzenia w czasie ok. 4-5 minut od ustania krążenia komórki mózgowe bezpowrotnie obumierają.

Pogotowie Ratunkowe przyjedzie po jakim czasie?

5 minut?

10 minut?

Nie ma to znaczenia! Skuteczność RKO z użyciem defibrylatora AED zależy od reakcji świadków zdarzenia. W pierwszych minutach sięga ona 90% i zmniejsza się wraz z upływem kolejnych minut. Jeśli nikt nie podejmie żadnych działań efekty końcowy może być tragiczny.

Dlatego w interesie nas wszystkich powinno być aby dostęp do defibrylatora AED oraz szkoleń jak go używać, był jak najbardziej powszechny.

Defibrylator AED to jedno, drugie to odpowiednia lokalizacja oraz oznaczenie, a trzecie to EDUKACJA

Lokalizacja ma ogromne znaczenie, szczególnie gdy dojazd służb medycznych jest ograniczony lub utrudniony. Gdzie powinno się znajdować taki defibrylator AED? Są to między innymi takie miejsca jak:

 • miejscowości oddalone od Stacji Pogotowia Ratunkowego
 • wielkopowierzchniowe sklepy, centra handlowych i targowiska
 • obiekty sportowe typu Ośrodki Sportu i Rekreacji, siłownie, stadiony
 • w budynkach gdzie gromadzi się dużo ludzi w jednym czasie- sale widowiskowe, dworce, lotniska oraz kościoły
 • rozległe (zwłaszcza) zamknięte osiedla mieszkaniowe
 • schroniska górskie oraz plaże miejskie z kąpieliskami
 • hotele
 • szkoły, uczelnie
 • kurorty wakacyjne, parki rozrywki

Miejsc gdzie powinno znajdować się takie urządzenie jest bardzo dużo, generalnie warto sobie zadać pytanie: czy jest takie miejsce gdzie może NIE dojść do NZK? Widząc naszą codzienną pracę w Zespołach Wyjazdowych Pogotowia Ratunkowego jeszcze go nie poznaliśmy  🙂

Defibrylator AED w szafce Harry’ego Pottera bez oznakowania?

W taki sposób koordynator i twórca bazy lokalizacji defibrylatorów AED z Nowej Zelandii Gareth Jenkin, podsumował w wywiadzie rozmowy z zarządcami budynków, w których defibrylator AED był schowany lub nieoznaczony. Sprawą priorytetową (zaraz po decyzji o kupnie defibrylatora AED) powinna być lokalizacja, gdzie będzie on dostępny w budynku oraz w jaki sposób będzie można z niego skorzystać w nagłym wypadku. Na rynku jest bardzo dużo rodzajów gablot. Plastikowe, metalowe, białe, zielone, na kluczyk, na szyfr, do wewnątrz, na zewnątrz, podgrzewane, chłodzone. Do wyboru, do koloru 🙂 Nie ma opcji żeby ktoś powiedział że ta szafka nie pasuje do naszych wnętrz. Kiedyś podczas rozmów z pewnym hotelem pani manager stwierdziła, że:

te urządzenie co razi prądem to jest takie brzydkie.. fuj.. trzeba je schować na zaplecze żeby klienci nie widzieli..

Powiedzcie sami czy nie jest ono piękne? 🙂

Defibrylator AED

No cud i do tego robi tyle dobrego <3

Z panią manager odbyliśmy bardzo długą rozmowę naprawczą, która dała pozytywne skutki w postaci montażu defibrylatora AED w najbardziej eksponowanym miejscu w hotelowej recepcji!

Nauka to potęgi (defibrylatora AED) klucz

Nikt nie rodzi się ze wszystkimi umiejętnościami od razu. Tym bardziej z umiejętnością użycia defibrylatora AED. To nie grzech. Grzechem jest, gdy jesteś np. na evencie w biurze zorganizowanym przez zarządcę budynku który kupił defibrylator AED, a Ty przechodzisz obok tego obojętnie. Myślisz sobie: „przecież mnie to nie dotyczy”. Właśnie tak! Dotyczy, ponieważ nie znasz miejsca, godziny kiedy przyjdzie Ci ratować kolegę z pracy, a może Twoje dziecko?  Niestety takie zobojętnienie widzimy na naszych eventach, dlatego dwoimy i troimy się, aby to nie był po prostu „leżący fantom z pudełkiem i jakimiś naklejkami”. Staramy się, aby naszym odbiorcom na długo zostały w głowach pozytywne skojarzenia z tym „pudełkiem co ratuje nasze serca”. Zobaczcie jak to wygląda:

Wawerskie Centrum Kultury fila Aleksandrów + Budżet Obywatelski = defibrylator AED w Twojej dzielnicy

W tym tygodniu udało się nam zamknąć jeden z pozytywniejszych tematów od początku roku! Sytuacja w naszym kraju może nie napawa optymizmem, ale trzeba się cieszyć choć z tak (teoretycznie) małych rzeczy. Wawer stał się jedną z pierwszych dzielnic gdzie defibrylator AED faktycznie jest powszechnie dostępny. Defibrylator AED zamontowany zostało NA (nie w) budynku WCK fili Aleksandrów i jest dostępne dla każdego! Piękna zielona, metalowa szafka z opcją grzania i chłodzenia dumnie wisi na budynku:

defibrylator AED

Projekt został zrealizowany dzięki Budżetowi Obywatelskiemu, czyli de facto Wam- mieszkańcom dzielnicy Wawer. Gratulujemy autorowi projektu pomysłu oraz determinacji w zbieraniu głosów. Oby było więcej takich projektów!

Pisaliśmy o edukacji w zakresie nauki obsługi defibrylatora AED. Oczywiście nie bylibyśmy sobą gdybyśmy nie wsparli takiej ważnej inicjatywy w Naszym Wawrze. Projekt zakładał wyłącznie zakup i montaż urządzenia, my od siebie postanowiliśmy dołożyć darmowy event dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby nauczyć się obsługi defibrylatora AED. Niestety przez koronowirusa nie jesteśmy w stanie zrobić tego teraz, ale gdy tylko wszystko wróci do normy takie zapoznanie defibrylatora AED z mieszkańcami zostanie zorganizowane na wielkim pikniku! Ta wiedza zostanie na długo mieszkańcom Wawra w głowach, obiecujemy! Śledźcie naszego Facebooka, tam będziemy informować co, gdzie, kiedy 🙂