https://twojratownik.pl/ Skip to main content

W ostatnim czasie coraz więcej firm decyduje się na zakup urządzenia AED czyli Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego. Jesteśmy coraz bardziej świadomi, więcej wiemy i chcemy czuć się bezpiecznie. Dlatego też podążając za Zachodem firmy i instytucje decydują się na taką inwestycję. Ktoś by mógł się zapytać: „A co to jest za inwestycja skoro na start muszę wydać od 5-10 tysięcy złotych?”

Proszę Państwa to jest inwestycja w życie. W życie, które bez tego urządzenia może się skończyć.

Nie dla wszystkich jednak jest to tak oczywiste. Podczas ostatnich rozmów z potencjalnymi Klientami spotykamy się z różną reakcją na chęć zaprezentowania defibrylatora. Część osób ewidentnie nie wie do czego może to służyć (mimo kampanii reklamowych, artykułów czy nawet filmów i seriali!).

Często słyszymy, że: Muszę sprawdzić „w papierach” czy mamy takie urządzenie” albo „Zaraz połączę z działem jakości, oni na pewno będą potrafili odpowiedzieć na każde pytanie” 🙂 Jednak to nie jest najgorsze..

Można również usłyszeć „Proszę podać artykuł, który zobowiązuje mnie do zakupu takiego urządzenia”.

Czy naprawdę potrzebujemy artykułu do tego żeby poczuć się bezpieczniej?

Czy naprawdę musi nad nami wisieć wizja kary, grzywny czy innego „bata” żebyśmy przynajmniej zainteresowali się czymś co jest ważne?

Wiadomo, urządzenie AED nie spowoduje, że będziemy mieli więcej Klientów, chociaż w niektórych miejscach ma to znaczenie tj. hotele, obiekty sportowe, ale ten mały defibrylator, który jest przeznaczony przede wszystkim dla osób bez wykształcenia medycznego spowoduje, że:

  • nie stracimy swoich pracowników w przypadku zagrożenia ich życia
  • unikniemy złych opinii w mediach w przypadku wystąpienia na terenie firmy śmierci któregoś z naszego pracowników czy Klientów.

Dlaczego? Bo to urządzenie sprawi, że zwiększymy szanse na uratowanie człowieka u którego dojdzie do Nagłego Zatrzymania Krążenia. Musi być spełniony tylko jeden warunek: CZAS!

Defibrylator AED

Co to jest defibrylator AED?

Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny jest to urządzenie przeznaczone dla osób nieposiadających wykształcenia medycznego, które zdecydowanie zwiększa szanse na przeżycie osoby w przypadku Nagłego Zatrzymania Krążenia (NZK).

Dlaczego ważny jest czas w przypadku użycia defibrylatora AED?

Dlatego ,że największa jego skuteczność (od 50%-90%) jest w pierwszych 5 minutach od zatrzymania krążenia. Czy w takim czasie przyjedzie na miejsce zdarzenia karetka? Oczywiście, że NIE! Dlatego właśnie takich urządzeń powinno być jak najwięcej, żeby każdy mógł go użyć jak najszybciej.

Czy aby użyć defibrylatora trzeba mieć szkolenie, certyfikat, pozwolenie?

Oczywiście, że NIE! 🙂 Defibrylator jest bardzo prostu w obsłudze, należy tylko i wyłącznie słuchać jego poleceń.

Czy defibrylator może być stosowany u dzieci?

Jak najbardziej od 1 roku życia można stosować urządzenie AED, natomiast musi ono posiadać wersję pediatryczną (dziecięcą) w postaci dodatkowych elektrod, przycisku lub specjalnego klucza zmniejszającego energię urządzenia. Od 8 roku życia zalecone jest stosowanie już wersji dla dorosłego.

Defibrylator AED

Czy urządzenie jest niebezpieczne i może mi zrobić krzywdę?

Oczywiście, że NIE 🙂 To nie jest serial…tak jak np. w pewnym serialu na antenie pewnej telewizji 🙂 W przypadku dotknięcia poszkodowanego w momencie wyładowania elektrycznego, defibrylator zatrzyma podawanie prądu, ponieważ wyczuje ruch poszkodowanego i sam się wewnętrznie rozładuje. Nie jesteśmy w stanie „się porazić”. To samo występuje jeżeli elektroda odklei się od klatki piersiowej poszkodowanego. Wtedy też urządzenie nie wykona wyładowania.

Gdzie mogę znaleźć urządzenie AED?

W miejscach gdzie występują duże skupiska ludzi czyli stacje metra w Warszawie, dworce, lotniska, urzędy, obiekty sportowe, hotele, biurowce, miejsca pracy i wiele wiele innych. Niektórzy decydują się na zakup takiego urządzenia do domu lub swojego auta 🙂 W praktyce niestety to wygląda tak, że firmy kupują defibrylator dopiero gdy przydarzy im się przypadek Nagłego Zatrzymania Krążenia podczas ich pracy. Niestety zazwyczaj jest już za późno…

Niektóre miasta również decydują się na zamontowanie defibrylatora w przestrzeni publicznej tak jak np. Gdańsk, Sopot czy Kraków.

Defibrylator AED

Ile kosztuje defibrylator?

Rozpiętość cen jest dość duża. Na rynku mamy około 20 producentów defibrylatorów, natomiast pamiętajmy większość jest MADE IN….Dokończcie sami 🙂 Defibrylatory, które są przetestowane i które realnie zadziałają i pomogą nam w sytuacji zagrożenia życia kosztują od 5-10 tys. złotych. Oczywiście dla niektórych jest to bardzo dużo pieniędzy. Ale popatrzmy na to z drugiej strony.…….

Budynek. Firma. Ludzie. Z przepisów prawa wynika, że musi się pojawić instalacja przeciwpożarowa, która nie kosztuje mało. Dodatkowo muszą pojawić się gaśnice. Jedna gaśnica w zależności od pojemności kosztuje do 100 zł, ale ile takich gaśnic musi się pojawić? No właśnie, jedna nie wystarczy!  Zsumujmy sobie teraz to wszystko i odpowiedzmy na pytanie? Po co wydawać tyle pieniędzy?! Po to aby chronić życie ludzkie, żeby w przypadku wystąpienia ewentualnego pożaru ocalić przynajmniej jedno życie.

Kolejny argument: sprawdźmy ile kosztuje wynajem biura w Warszawie. Cena wynajmu to ok. 100 zł/m² przy powierzchniach 700-1000 m².  Tak więc podsumowując duże firmy za sam wynajem powierzchni płacą od 7-10 tys. złotych…MIESIĘCZNIE!

To teraz odpowiedzcie sobie na pytanie czy naprawdę koszt jednego defibrylatora jest nadal wysoki.

Argumentów można wymyślić wiele, ale póki nasze myślenie nie nastawi się na słowo PREWENCJA, to nic z tego nie będzie. Inne kraje zachodnie już myślą o przepisach, które będą narzucać gdzie taki defibrylator AED musi się pojawić. W Polsce też to kiedyś nastąpi.

Pytanie tylko ile jeszcze ludzi musi umrzeć, abyśmy zaczęli myśleć inaczej.

Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was. Chcemy zwiększać świadomość społeczeństwa odnośnie tego prostego urządzenia jakim jest defibrylator. Jeżeli chcecie posłuchać trochę o tym magicznym urządzeniu, jesteśmy do Waszej dyspozycji 🙂 Przedstawiamy, tłumaczymy i doradzamy, wystarczy zadzwonić 🙂

A na początek nasz dobrze znany filmik instruktażowy, zapraszamy do oglądania 🙂