https://twojratownik.pl/ Skip to main content

Zadławienie u dziecka to jedna z wielu obaw przyszłych i obecnych rodziców. Czy faktycznie jest się czego bać?

Już odpowiadamy 🙂

Najważniejsze jest to, aby wiedzieć jak szybko i w porę zareagować. Oczywiście w sieci znajdziemy mnóstwo porad jak nie doprowadzić do zadławienia i jak najbardziej możemy, a właściwie musimy, przestrzegać tych podstawowych zasad.

Kroić okrągłe warzywa i owoce na ćwiartki.

Dawać dziecku mniejsze kawałki

Karmić dziecko w spokoju z dala od zabawek i innych rozpraszających czynników.

Jednak mimo wszystkich naszych działań, dziecko pewnego dnia może na ziemi znaleźć rzecz, która będzie przyczyną zadławienia. I właśnie w tym momencie musisz wiedzieć jak zadziałać i przede wszystkim zrobić to szybko i odruchowo. Nie analizować, tylko działać. Tak jak to robisz w przypadku każdego odruchu bezwarunkowego. A jak sprawić żeby ten nasz odruch stał się bezwarunkowy?

Musisz systematycznie ćwiczyć!

Ale po kolei.

Czym jest zadławienie?

Do zadławienia dochodzi wtedy kiedy ciało obce dostaje się do dróg oddechowych. Kiedy dziecko zacznie kasłać po wypiciu płynu np. mleka wtedy mamy do czynienia z zachłyśnięciem. Które z nich jest bardziej niebezpieczne dla dziecka? Zdecydowanie zadławienie.

Jakie są objawy zadławienia?

Kaszel, płacz, trudność w oddychaniu i odpowiadaniu na pytania, w skutek czego może dojść nawet do całkowitej utraty oddechu.  

Jak w takim przypadku zadziałać prawidłowo?

Najważniejsze jest to, aby stwierdzić czy dziecko jest w stanie płakać, kasłać i ewentualnie odpowiadać na Twoje pytania. Jeżeli masz z nim kontakt, namawiaj go do kaszlu. Nie podnoś rąk do góry, nie uderzaj w plecy. Nie ma nic efektywniejszego niż kaszel. Obserwuj i postaraj się, aby dziecko mogło swobodnie kasłać.

Jeżeli natomiast nie słyszysz kaszlu, żadnych dźwięków, dziecko nie jest w stanie płakać, ani odpowiadać na Twoje pytanie, wtedy musisz zacząć działać! Zacznij od 5 uderzeń w okolice między łopatkami. Mocno! Im mocniej to zrobisz tym większa szansa, że usuniesz ciało obce. W końcu walczysz o zdrowie i życie Twojego dziecka!

Jeżeli nie ma efektu, wykonaj 5 uciśnięć na nadbrzusze w przypadku dziecka lub 5 uciśnięć na klatkę piersiową u niemowlaka (do 1 roku życia). Wykonuj powyższe czynności do skutku, chyba, że dziecko straci przytomność, stanie się wiotkie. Wtedy przejdź do podania 5 wdechów ratowniczych. Jeżeli nie przyniosą efektu, musisz zacząć uciskać klatkę piersiową.

Jakich błędów nie popełniać w przypadku zadławienia?

Każdy błąd może pogorszyć stan dziecka, dlatego musisz być uważny i kategorycznie unikać:

  • wyciągania ciała obcego z jamy ustnej
  • odwracania dziecka do góry nogami
  • podnoszenia dziecka głową do góry

Zadławienie

Jeżeli chcesz zobaczyć instruktaż krok po kroku zapraszamy się do obejrzenia jednego z odcinków naszej Akademii Pierwszej Pomocy (szczegóły znajdziesz TUTAJ):

Chcesz dowiedzieć się więcej? Masz obawy związane z pierwszą pomocą? Napisz do nas – porozmawiamy i wspólnie znajdziemy jakieś rozwiązanie 🙂

Jeżeli z chęcią przeczytałbyś artykuł na jakiś konkretny temat  związany z pierwszą pomocą i bezpieczeństwem również napisz do nas- czekamy na Twoje pomysły 🙂