Jak wygląda pierwsza pomoc przy zadławieniu dziecka? Czy faktycznie jest się czego bać? Już odpowiadamy 🙂 Najważniejsze jest to, aby wiedzieć, jak szybko i w porę zareagować. Oczywiście w sieci znajdziemy mnóstwo porad, jak nie doprowadzić do zadławienia i jak najbardziej możemy, a właściwie musimy, przestrzegać tych podstawowych zasad.
Kroić okrągłe warzywa i owoce na ćwiartki oraz podawać dziecku mniejsze kawałki, to tylko niektóre z zaleceń, które mogą pomóc uniknąć potencjalnego niebezpieczeństwa. Ważne jest także karmienie dziecka w spokoju, z dala od zabawek i innych rozpraszających czynników.
Jednak mimo wszystkich naszych działań, dziecko pewnego dnia może na ziemi znaleźć rzecz, która będzie przyczyną zadławienia. I właśnie w tym momencie musisz wiedzieć, jak zadziałać i przede wszystkim zrobić to szybko i odruchowo. Nie analizować, tylko działać. Tak jak to robisz w przypadku każdego odruchu bezwarunkowego. A jak sprawić, żeby ten nasz odruch stał się bezwarunkowy? Musisz systematycznie ćwiczyć!
Czym jest zadławienie?
Ale po kolei. Czym jest zadławienie? Do zadławienia dochodzi wtedy, kiedy ciało obce dostaje się do dróg oddechowych. Kiedy dziecko zacznie kasłać po wypiciu płynu np. mleka, wtedy mamy do czynienia z zachłyśnięciem. Które z nich jest bardziej niebezpieczne dla dziecka? Zdecydowanie zadławienie.
Zadławienie – przyczyny
Przyczyny zadławienia u dziecka mogą być różnorodne i zależą często od wieku oraz otoczenia, w którym dziecko przebywa. Oto kilka głównych powodów zadławienia u dzieci:
- Małe przedmioty – dzieci, zwłaszcza małe niemowlęta i dzieci w wieku przedszkolnym, często wkładają do ust różne przedmioty, takie jak klocki, monety, zabawki, gumki do żucia, co może prowadzić do zadławienia.
- Jedzenie – sztuka pokarmowa, w szczególności kawałki jedzenia, które są za duże lub nieodpowiednio pokrojone, mogą zatkać drogi oddechowe dziecka, szczególnie jeśli dziecko nie jest w stanie poprawnie przeżuwać.
- Warzywa i owoce – nieprawidłowo pokrojone warzywa i owoce, zwłaszcza te o kształcie i wielkości zbliżonej do jamy ustnej dziecka, mogą również stanowić ryzyko zadławienia.
- Zabawki – nieodpowiednio dobrane zabawki, w szczególności te zawierające małe części, mogą łatwo zostać połknięte lub zablokować drogi oddechowe dziecka.
- Obce przedmioty – takie jak monety, klucze czy elementy z domowego sprzętu, mogą znaleźć się w zasięgu dzieci i zostać przez nie przypadkowo połknięte lub włożone do ust.
- Naklejki, plastikowe worki i opakowania – dzieci mogą być zainteresowane plastikowymi workami, naklejkami czy innymi opakowaniami, które, jeśli zostaną połknięte lub umieszczone w jamie ustnej, mogą stanowić zagrożenie zadławienia.
Jakie są objawy zadławienia u niemowląt?
Jakie są objawy zadławienia dziecka? Kaszel, płacz, trudność w oddychaniu i odpowiadaniu na pytania, wskutek czego może dojść nawet do całkowitej utraty oddechu.
Zadławienie niemowlęcia – pierwsza pomoc
Jak w takim przypadku zadziałać prawidłowo? Najważniejsze jest to, aby stwierdzić, czy dziecko jest w stanie płakać, kasłać i ewentualnie odpowiadać na Twoje pytania. Jeżeli masz z nim kontakt, namawiaj go do kaszlu. Nie podnoś rąk do góry, nie uderzaj w plecy. Nie ma nic efektywniejszego niż kaszel. Obserwuj i postaraj się, aby dziecko mogło swobodnie kasłać. Jeżeli natomiast nie słyszysz kaszlu, żadnych dźwięków, dziecko nie jest w stanie płakać, ani odpowiadać na Twoje pytanie, wtedy musisz zacząć działać! Zacznij od 5 uderzeń w okolice między łopatkami. Mocno! Im mocniej to zrobisz, tym większa szansa, że usuniesz ciało obce. W końcu walczysz o zdrowie i życie Twojego dziecka! Jeżeli nie ma efektu, wykonaj 5 uciśnięć na nadbrzusze w przypadku dziecka lub 5 uciśnięć na klatkę piersiową u niemowlaka (do 1 roku życia). Wykonuj powyższe czynności do skutku, chyba że dziecko straci przytomność, stanie się wiotkie. Wtedy przejdź do podania 5 wdechów ratowniczych. Jeżeli nie przyniosą efektu, musisz zacząć uciskać klatkę piersiową.
Jakich błędów nie popełniać w przypadku zadławienia?
Jakich błędów nie popełniać w przypadku zadławienia? Każdy błąd może pogorszyć stan dziecka, dlatego musisz być uważny i kategorycznie unikać:
- Wyciągania ciała obcego z jamy ustnej.
- Odwracania dziecka do góry nogami.
- Podnoszenia dziecka głową do góry.
Jeżeli chcesz zobaczyć instruktaż krok po kroku, zapraszamy do obejrzenia jednego z odcinków naszej Akademii Pierwszej Pomocy.
- postępowanie w przypadku dziecka KLIKNIJ TUTAJ
- postępowanie w przypadku niemowlaka KLIKNIJ TUTAJ
Chcesz dowiedzieć się więcej? Masz obawy związane z pierwszą pomocą? Napisz do nas – porozmawiamy i wspólnie znajdziemy jakieś rozwiązanie. Jeżeli z chęcią przeczytałbyś artykuł na jakiś konkretny temat związany z pierwszą pomocą i bezpieczeństwem, również napisz do nas. Czekamy na Twoje pomysły!
Zobacz także: