https://twojratownik.pl/ Skip to main content

Każdy przynajmniej raz w życiu miał do czynienia z krwotokiem z nosa u siebie lub był jego świadkiem. Jama nosowa jest bardzo dobrze unaczyniona, co powoduje, że krwotok z nosa jest dość częstym zjawiskiem. Krwawienie z nosa, w większości przypadków nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia. Jednak warto wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy przy krwotoku z nosa.

 

Czym jest krwotok z nosa?

Krwotok z nosa jest stosunkowo częstym zjawiskiem, które polega na niekontrolowanym wypływie krwi z naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa. Jest to zazwyczaj wynik uszkodzenia delikatnych naczyń krwionośnych, które znajdują się blisko powierzchni skóry śluzówki nosa. Często występuje u dzieci i dorosłych, a krwotok z nosa przyczyny u dzieci mogą być związane z drobnymi urazami lub infekcjami.

Krwotok z nosa — przyczyny

Dlaczego krwotoki z nosa występują tak często? Odpowiedź jest prosta: wynika to przede wszystkim z niezwykle bogatego ukrwienia jamy nosowej. Szeroka sieć naczyń krwionośnych w nosie odpowiada za funkcje takie jak oczyszczanie, ogrzewanie i nawilżanie wdychanego powietrza. Silne unaczynienie sprawia, że jest to obszar podatny na krwawienia, zarówno w wyniku urazów, jak i różnych chorób.

Krwotok z nosa może mieć zarówno przyczyny miejscowe, jak urazy czy stany zapalne, jak i ogólnoustrojowe.

Często krwotoki z nosa są też spowodowane silnymi podrażnieniami chemicznymi lub mechanicznymi, a u dzieci mogą wynikać z intensywnego chrapania czy także wskutek palenia tytoniu przez rodziców.

Przyczyny krwotoków z nosa mogą obejmować:

  • suche powietrze, prowadzące do wysuszenia i pęknięcia delikatnych naczyń krwionośnych w nosie;
  • alergie i infekcje górnych dróg oddechowych, powodujące podrażnienie i obrzęk błony śluzowej nosa;
  • urazy nosa, takie jak uderzenie lub złamanie, które mogą uszkodzić naczynia krwionośne;
  • zażywanie niektórych leków, na przykład tych, które obkurczają błonę śluzową lub rozrzedzają krew;
  • nadciśnienie tętnicze, zwiększające ciśnienie w naczyniach krwionośnych i prowadzące do ich pęknięcia;
  • zaburzenia krzepnięcia krwi, które może  utrudniać zatrzymanie krwawienia;
  • nowotwory w nosie lub zatokach przynosowych;
  • choroby układu krążenia, wpływające na przepływ krwi.

W przypadku częstych lub obfitych krwotoków z nosa ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny i odpowiedniego leczenia. 

Objawy krwotoku z nosa 

Objawy krwotoku z nosa mogą być różnorodne i zależą od intensywności oraz przyczyny krwawienia. Najbardziej oczywistym objawem jest wyciek krwi z nosa, który może być łagodny lub obfity. Osoba doświadczająca krwotoku może mieć trudności w swobodnym oddychaniu przez nos, co jest spowodowane zablokowaniem dróg oddechowych przez krew.

W przypadku większej utraty krwi mogą pojawić się dodatkowe objawy, takie jak zawroty głowy, osłabienie i bladość skóry. Te symptomy wynikają z niedostatecznego dopływu tlenu do mózgu i innych organów. Warto zwrócić uwagę na te objawy, ponieważ mogą one wskazywać na konieczność szybkiej interwencji medycznej, szczególnie jeśli krwotok jest obfity lub nie ustępuje po podjęciu standardowych środków pierwszej pomocy.

Pamiętajmy, że w przypadku częstych krwotoków z nosa lub gdy towarzyszą im inne niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Jak zatamować krwotok z nosa? Pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc przy krwotoku z nosa jest stosunkowo prosta. Wiedzę na ten temat dostarczają szkolenia z pierwszej pomocy.  Osoba poszkodowana powinna usiąść i pochylić się nieco do przodu, aby krew nie dostała się do gardła. Następnie należy przyłożyć gazę, przez około 10-15 minut,  aby zatamować krwotok. Na okolicę nosa można przyłożyć zimny okład, co pomoże zmniejszyć przepływ krwi do naczyń.

Jeśli krwotok z nosa trwa dłużej niż 20 minut lub jest bardzo obfity, konieczna może być pomoc medyczna. Może to być konieczne ze względu na potrzebę specjalistycznego zatamowania krwawienia. Nagły krwotok z nosa przyczyny może mieć poważne, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

Pierwsza pomoc przy krwotoku z nosa u dziecka powinna być przeprowadzona szybko i spokojnie, aby nie wystraszyć dziecka i skutecznie zatamować krwawienie. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest uspokojenie dziecka i posadzenie go na krześle najlepiej z lekko pochyloną głową do przodu, aby krew nie spływała do gardła. Dalsze postępowanie jest takie samo, jak w przypadku osoby dorosłej, czyli przyłożenie gazy pod nos i przykładanie chłodnego okładu. 

Jeżeli krwotok nie ustaje po 10-15 minutach lub jest bardzo obfity, konieczna jest natychmiastowa pomoc medyczna. Pamiętaj, aby nie kłaść dziecka na plecach ani nie odchylać jego głowy do tyłu, ponieważ może to spowodować spływanie krwi do gardła i ryzyko zachłyśnięcia. 

Co robić po zatrzymaniu krwotoku?

Po zatrzymaniu krwotoku ważne jest, aby nie wykonywać gwałtownych ruchów i nie wydmuchiwać nosa przez kilka godzin.  W przypadku powtarzających się krwotoków z nosa warto zgłosić się na warsztaty z pierwszej pomocy, gdzie specjaliści przeprowadzą Cię przez proces udzielania pomocy w takich sytuacjach. Pamiętaj, że odpowiednie szkolenie może uratować życie Tobie lub Twoim bliskim. W razie potrzeby skorzystaj również z usług zabezpieczenia medycznego imprez.

Krwotok z nosa zazwyczaj nie jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, ale warto znać zasady, jakie ma pierwsza pomoc przy krwotoku z nosa. Pamiętajmy, że krwotok z nosa u dziecka pierwsza pomoc wymaga szczególnej ostrożności i delikatności. W przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem.